15 ביוני 2017

אנשים מספרים

הנחה רטרואקטיבית בעיריה

אשה נכה מבקשת שוב ושוב מהעיריה פטור (המגיע לה) בגין חיוב הארנונה ולא מצליחה, עד ש….

א.כ. הגיעה ליד ריבה אובדת עצות. מדובר באישה נכה נזקקת, שמתגוררת לבדה ומנסה כל חודש מחדש לחיות ממעט הכסף שהיא מקבלת מביטוח לאומי. היא רצתה להשיג פטור מארנונה אך כל פניותיה נענו בשלילה. העירייה הסכימה ללכת לקראתה ולתת לה הנחה אך לא לבטל את כל התשלום. לאחר טיפול מסור של המתנדב עורך דין מנחם מור, שהתערב ופעל מול העירייה, הודיעה לה על ביטול כל תשלום הארנונה שלה מכאן ולהבא וכן רטרואקטיבית לשלוש שנים אחורה.

לא ניתן היה לתאר את האושר של א' כששמעה את הבשורה.

היא סיפרה לנו: "הייתי על סף יאוש. לא ידעתי כבר למי לנפנות. בזכות יד ריבה אני יכולה עכשיו לחיות בכבוד. תודה לכם מכל הלב"

פגיעה רעה של כלב מזיק

פיצויים בעקבות נשיכת כלב זאב

.ג. בן 72 ממרכז הארץ. חזר מקניות במכולת השכונתית כפי שהוא נוהג לעשות פעמיים בשבוע. לפתע הגיח משום מקום כלב זאב אימתני, שלא היה קשור ותקף אותו ונשך אותו ברגליו.

י' פונה לבית החולים עם פציעות שהצריכו תפרים וטיפול רפואי, כולל נזק שנגרם כשנפל ונשברו משקפיו. עורך הדין המתנדב פיליפ שלח מכתבים לשכנה בעלת הכלב עם איום תביעה, שהסתיים בפשרה של 25,000 ₪ שהשכנה העבירה לי' כפיצוי.

"שר האופים" מעניק פיצויים

הסיפור של שר האופים חוזר על עצמו, אבל הוא לא הגיע לבית האסורים… רק נתן פיצויים

נ.ש. בת 76 מירושלים קנתה שני לחמים באחת המאפיות הידועות בעיר. כשהתיישבה לאכול ארוחת ערב יחד עם בעלה, נגסה באחת הפרוסות וגילתה בתוכה בורג שגרם לנזק באחת משיניה.

בעלה מיהר לקחת אותה לרופא השיניים לטיפול חירום בשן שנשברה.

עורכת הדין המתנדבת מיכל הדני  שלחה מכתב עם צילום של הבורג לצד מכתב מרופא השיניים, ובזכות הטיפול המסור שלה הועבר מהמאפיה פיצוי של 10.500ש"ח ללקוחה.

"עשר בשביל שתתעשר"

חברה מציעה לקשישים שירותים שונים בעבור תשלום מסוים, המהווה למעשה עשירית בלבד מהסכום הנגבה בפועל, ובכך, מתעשרת על חשבונם.

לקשישה, אשר אושפזה ונותחה בשל שבר באגן, הוצעה "עסקה להזמנת שירותים מקצועיים" על ידי אשת מכירות של חברה גדולה, וזאת במטרה לסייע בידה להוציא תו נכה מול משרדי הרישוי ומשרד הבריאות. לקשישה הוצע לשלם בעבור השירות סך של 350 ₪, אולם בפירוט התשלום החודשי בחברת האשראי, התברר כי חיוב זה הינו ראשון בלבד מתוך סכום כולל של 3861 ₪, עבור העסקה. הקשישה, אשר סובלת מלקות ראיה, חתמה בתמימות על ההסכם מתוך אמונה כי פרטים שנאמרו לה בעל פה על ידי אשת המכירות נאמרו ביושרה והגינות.

כשגילתה את העוול שנעשה לה, פנתה הקשישה למנהלת שימור הלקוחות של החברה על מנת לבטל את העסקה, אך למרות הפצרותיה החוזרות ונשנות לא ניתנן מענה לפניותיה. זאת ועוד, בשיחה טלפונית מול מחלקת פניות הציבור של החברה, נאמר לה כי בהתאם למדיניות החברה, על מנת לבטל את העסקה עליה לגשת פיזית למשרדי החברה אשר נמצאים במרחק ניכר מאזור מגוריה. כאמור, מדובר בקשישה לאחר ניתוח וללא יכולת להתנייד. אך, כל בקשותיה להתחשבות במצבה הבריאותי לא הועילו

אבלה וחפוית ראש פנתה אלינו הקשישה, על מנת שנסייע בידה להשיב את כספיה האבודים. ואכן, במכתב זועם למשרדי החברה, רגע לפני נקיטת הליכים משפטיים נגדה, נאותה החברה לקבל את מבוקשינו ולהשיב לחשבון הבנק של הקשישה את כל כספה.

מלחמת שבעת החודשים למען הקשישה שנפלה קרבן לתרגיל מימון של בעל הבית

כשבעל הבית החליט לשלם את דמי הארנונה מדמי הביטוח הלאומי של הדיירת הקשישה שלו – צוות יד ריבה בסניף יד שרה נתניה נחלץ לפעולה

עו"ד שולמית פאר בשיתוף עם עו"ד אלה אבצין, המתנדבת ביד ריבה סניף נתניה:

"אני בבית. מקבלת טלפון שמישהי זקוקה לעזרה דחופה והיא  מדבר בעיקר רוסית.  קיבלתי את השיחה ושמעתי את דבריה הכאובים והנרגשים של אשה שהתגוררה שבע שנים בדירה בשכירות ולא שילמה ארנונה על פי ההסכם שהיה לה עם בעל הבית והכל היה טוב ויפה.

בשנה השמינית חל שינוי ולא לטובה. בעל הבית שאל וחקר את הדיירת שלו האם היא מקבלת דמי ביטוח לאומי. היא השיבה שכמובן – ומהכסף הזה היא מתקיימת.

כששמע שאכן כך הוא יצא עם הדיירת שלו  למחלקת הגבייה העירונית בטענה שחייבים לעשות זאת ו"שידך" את דמי הארנונה שלו כבעל בית לדמי הביטוח הלאומי שמקבלת הדיירת שלו. באחת – הוא מצא לעצמו מקור תקציבי נוסף לתשלום החובות שלו לעיריה.

הגימלאית שלא ידעה את שנעשה לה ושליטתה בשפה אינה משובחת החלה לקבל לחרדתה הרבה הודעות גבייה חודשיות ואחר כך דרישה מעירית נתניה לשלם קנס של 49 אלף שקלים חדשים עבור חובות ארנונה שבעל הבית לא שילם כל השנים.

היא חשה שכל עולמה מתמוטט עליה. היא הגיעה לסניף יד שרה בנתניה.

הפניתי את התיק הזה לעורכת דין אלה אבצין המתנדבת ולחמנו יחד עם האשה הזאת שבעה חודשים עד שהורידו מן הכתפיים שלה ומדמי הביטוח הלאומי את העוול הנורא הזה שהודבק לכתפיה על ידי בעל הבית שלה.

"או שתשלמו – או שתפונו מיד": כך הצילה פעולה מהירה של יד ריבה צמד קשישים מבאר שבע מפינוי שגבל בהתעמרות

רמת ותנאי החיים של זוג הקשישים מבאר שבע הלכו והתדרדרו. הם התגוררו בדירת עמידר בת שני חדרים. הבעל במצב סיעודי ורעייתו מטפלת בו ונאלצת בנוסף לצאת לטיפול בקשישים באזור כדי לעמוד בהוצאות המחייה. בני הזוג אינם דוברים עברית ומתקשים להתמודד עם טפסים והודעות ביורוקרטיות של זרועות ממסד שונות.

לפתע החלו להגיע התראות מאיימות מאד: או שתעמדו בתשלומי שכר דירה שזינקו מעלה מ-130 ל-3000 ₪ לחודש או שתפנו את הדירה בהקדם.

בצר להם פנו הקשישים ליד ריבה המגישה סיוע משפטי לפונים מעל גיל 62. בצוות 5 עורכי דין בשכר ו-60 מתנדבים הפועלים בסניפי יד שרה -20 ערים ברחבי ישראל. ביד ריבה התמחו בהגנה על כל קשת הזכויות של הזקן ובתחומים רבים של חיכוך עם הממסד. תיקי אפוטרופסות, ביטוח לאומי, דיני ירושה, בריאות, דיור,קו טלפוני על זכויות לזקן וכן מניעת התעללות והזנחה של הקשיש.

עוד בן צבי פיזם נפגשה עם בני הזוג – ותמונת המצב החלה להשתנות. לא עוד קשישים חסרי אונים והגנה משפטית נאותה אלא ערעור מנומק ומגובה במסמכים. החברה המשכנת התבקשה להעביר דין וחשבון מדויק על תחשיב הכספים המגיעים לה על פי חישובה ועל הקריטריונים – כולל זכאות להנחה – שהופעלו בחישוב שכר הדירה.

לפתע השתנה הסכום הנדרש כשכר דירה וחזר והצטמק  לשיעור סביר יותר. בני הזוג נחלצו ממכבש לחצים מאיים שעמד להפוך אותם לחסרי בית.

אך לא היה זה המקרה היחיד בטיפולה של עו"ד בן צבי פיזם שהסיר עננה כבדה מעל חייהם של קשישים. בתיק אחר בטיפולה פנו לסיוע מהיר זוג הורים מבוגרים שבנם חולה הנפש מסרב לקבל טיפול.

הבן החולה החל להפעיל טרור פיסי מול הוריו ובודד אותם משאר בני המשפחה. הטרור כלל עונשים החשודים כאלימים בכל אימת שהאב או האם לא צייתו להוראה כמו לפתוח או לא לפתוח את הדלת למי שמבקש לבקר.

המצב חייב התערבות מיידית כולל הגשת בקשה למתן צו הרחקה נגד הבן. צוות יד ריבה הגיע לבית עם פקיד הסעד ובני משפחה נוספים כדי להעריך את המסוכנות בה חיו הקשישים.

היה ברור כי יש לפעול מיד. בית המשפט נענה לבקשה הדחופה וניתן צו הרחקה נגד הבן. זאת היתה תרופה מיידית. לגיבוש פתרון המצב לטווח ארוך נערכו מפגשים עם בני המשפחה לבחינת טיפול אפשרי בבן החולה, מינוי אפוטרופוס לניהול ענייניו – וקבלת צו קבע שיאסור עליו גישה להורים כל עוד לא חל שינוי של ממש במצבו הנפשי.

תודה לעו"ד רבקה בן צבי פיזם – ולצוות העמל להגנה משפטית על זקנים והופך את הציווי והדרת פני זקן – למציאות של מאבק משפטי מתמיד למענם.

כך נבלם מסע ההשתלטות על רכושה של קשישה

הפונה לסיוע: עולה קשישה מרוסיה שאינה דוברת עברית. מתגוררת באזור המרכז, נעזרת בשירותי מטפלת.

המניע לבדיקה: חשד לניצול.

צוות משולב של רבקה בן צבי פיזם, עורכת דין הפועלת בשליחות יד ריבה ועובדת סוציאלית הגיע לבית הקשישה והחל בבדיקת מערך העובדות. התברר כי בנה של הקשישה נפטר לפני מספר חודשים. היא בודדה. אך בחייה הופיע לפתע חברו של הבן שנפטר והבטיח לאם הערירית כי יטפל בה ויסייע לה ככל שיידרש.

מסע "הסיוע" החל והתברר כהשתלטות שיטתית על נכסים: החבר קיבל יפוי כח בנקאי לחשבון הבנק של הקשישה. קיבל לרשותו את הרכב של בנה המנוח. בתוך זמן קצר התברר כי הוא אוחז בכל מקורות ההכנסה כולל קיצבת הזיקנה ורכוש הבן. עתה מצאה העולה את עצמה במצב שלא פיללה לו: היא מקבלת לצרכיה "קיצבה שבועית" על פי שיקולו שלו.

עד כדי כך היתה "הקיצבה השבועית" דלה שהמקרר במטבחה של הקשישה נותר ריק. המצב בבית – פיסית ונפשית – הלך והתדרדר ככל שתיאבון החבר לרכוש נוסף הלך וגבר. לא אחת רכשה המטפלת מצרכים מכספה שלה ובלבד שהקשישה לא תרעב. בינתיים המשיך החבר לעשות ברכוש כבתוך שלו כולל מכירת מכוניתו של הבן. כל הכספים הועברו לשליטתו של "השומר".

היעד הבא להשתלטות על הרכוש היה דירתה של הקשישה. המסר של החבר שאינו חבר היה כי על הקשישה להתכונן לחתימה על מספר מסמכים הקשורים לדירה – לטובתה כמובן. היא נראתה ונשמעה מבוהלת, חוששת להמרות את פיו.

אלא שהתערבות יד ריבה הביאה לכך שמסע ההשתלטות על נכסי הקשישה נבלם. כל משיכות הכספים מן החשבון נבדקו ותועדו. הוצע לקשישה לאחר הסבר והפגת פחדים כי ימונה לה אפוטרופוס מרצון ולו באופן זמני. זאת מאחר וקשה לה להתנהל בעצמה ללא ידיעת השפה והיא זקוקה לסיוע שוטף בניהול נכסיה שישיג מטרה נוספת: לבלום את תיאבונו של החבר להנחת יד על כל רכושה.

הקשישה הביעה את הסכמתה ואת שמחתה שנמצאה לה עתה משענת משפטית ואנושית אמינה.

בקשה דחופה הוגשה על ידי השירות המשפטי של העירייה בתמיכת ובסיוע יד ריבה.

הדיווח של העובדת הסוציאלית: החיוך חזר לפניה של העולה. האיום הוסר.

חברת ביטוח שבה ודחתה בקשה של משפחת קשיש הסובל מדמנציה

חברת הביטוח כלל שבה ודחתה בקשה של משפחת קשיש הסובל מדמנציה ומטופל על ידי אשתו, שאותה אין הוא מזהה יותר. המשפחה פנתה לחברת הביטוח בבקשה לסיוע במסגרת תוכנית ביטוח הבריאות ארוכת הטווח של המשפחה, אך חברת כלל דחתה אותם, בהתעקשה שמקבל הטיפול הרפואי לא היה זקוק לסיוע נוסף. יד ריבה הגישה שתי עתירות עבור המשפחה, שנדחו שתיהן. בעתירה השלישית, אישרה חברת כלל את תביעת הביטוח למתן סיוע בכיסוי הוצאות עזרה בבית, ואף שילמה רטרואקטיבית לשנה וחצי שבהן התנהל תהליך העתירות.

"מטפלת מסורה"

אשה בת 65 הסובלת מדמנציה עברה התקף אפילפטי ואושפזה במצב קריטי. בעלה עדיין עבד, אך נאלץ להישאר בבית כדי לטפל בה סביב השעון.

לפני ההתקף, עשה ניסיונות רבים מספור למצוא לה מטפלת לשעות שבהן הוא היה בעבודה, אך האשה לא שיתפה פעולה, וכל המטפלות נאלצו לעזוב.

במהלך אישפוזה בבית החולים, קיבלה האשה טיפול ממטפלת, שהמטופלת הקודמת שלה נפטרה זמן קצר לפני כן. הפעם שיתפה האשה פעולה, ובינה לבין המטפלת נוצר קשר.

הבעל, שהוא האפטרופוס החוקי של אשתו, רצה לשכור את שירותיה של המטפלת לטווח ארוך, אך גילה שאשרת העבודה שלה עמדה לפוג והיא עומדת בפני גירוש. הבעל פנה ליד ריבה וביקש סיוע משפטי בהול מול משרד הפנים, כדי לסייע למטפלת להישאר בארץ ולהפוך למטפלת הקבועה של אשתו. עורכי הדין של יד ריבה פעלו במהירות לאסוף את המסמכים הדרושים ולעתור להארכת אשרת העבודה והשהייה בפני הוועידה המיוחדת של משרד הפנים, כדי שהאשה תזכה למטפלת.

"ולבן שיניים מחלב"

במשך יותר משנה, סייעה עורכת דין מיד ריבה לקשישה המרותקת לכסא גלגלים, שעברה כריתת רגליים. האשה גרושה וגרה בבית אבות סיעודי בירושלים. בתה הסכיזופרנית נהגה להכות אותה ולאחר שנאסרה, פנתה האם ליד ריבה בבקשה לסיוע ולהגנה עליה מפני בתה. במקביל ביקשה האשה להיות מעורבת בהליכים המשפטיים של בתה, כדי שתוכל לוודא שבתה מקבלת טיפול הולם ומשקם.

עורכת הדין ביקרה את הקשישה בבית האבות, כדי להעניק לה סיוע משפטי, שניתן במסגרת שירות ביקורי הבית של יד ריבה, לקשישים מרותקי בית שאינם יכולים להגיע לפגישות בסניפי הארגון.

במהלך ביקוריה אצל הקשישה, הבחינה עורכת הדין כי לאשה אין שיניים, לאחר שאיבדה אותן כתוצאה ממחלה. הודות למאמציה של עורכת הדין, גוייס המימון הדרוש כדי לספק לקשישה טיפולי שיניים במסגרת שירותי רפואת השיניים הגריאטרית של יד שרה. יחידת טיפולי השיניים הניידת של יד שרה ערכה מספר ביקורי בית אצל האשה בבית האבות, שבעקבותיהם, התאפשר לקשישה לאכול אוכל מוצק לראשונה זה שנים רבות.