"או שתשלמו – או שתפונו מיד": כך הצילה פעולה מהירה של יד ריבה צמד קשישים מבאר שבע מפינוי שגבל בהתעמרות

רמת ותנאי החיים של זוג הקשישים מבאר שבע הלכו והתדרדרו. הם התגוררו בדירת עמידר בת שני חדרים. הבעל במצב סיעודי ורעייתו מטפלת בו ונאלצת בנוסף לצאת לטיפול בקשישים באזור כדי לעמוד בהוצאות המחייה. בני הזוג אינם דוברים עברית ומתקשים להתמודד עם טפסים והודעות ביורוקרטיות של זרועות ממסד שונות.

לפתע החלו להגיע התראות מאיימות מאד: או שתעמדו בתשלומי שכר דירה שזינקו מעלה מ-130 ל-3000 ₪ לחודש או שתפנו את הדירה בהקדם.

בצר להם פנו הקשישים ליד ריבה המגישה סיוע משפטי לפונים מעל גיל 62. בצוות 5 עורכי דין בשכר ו-60 מתנדבים הפועלים בסניפי יד שרה -20 ערים ברחבי ישראל. ביד ריבה התמחו בהגנה על כל קשת הזכויות של הזקן ובתחומים רבים של חיכוך עם הממסד. תיקי אפוטרופסות, ביטוח לאומי, דיני ירושה, בריאות, דיור,קו טלפוני על זכויות לזקן וכן מניעת התעללות והזנחה של הקשיש.

עוד בן צבי פיזם נפגשה עם בני הזוג – ותמונת המצב החלה להשתנות. לא עוד קשישים חסרי אונים והגנה משפטית נאותה אלא ערעור מנומק ומגובה במסמכים. החברה המשכנת התבקשה להעביר דין וחשבון מדויק על תחשיב הכספים המגיעים לה על פי חישובה ועל הקריטריונים – כולל זכאות להנחה – שהופעלו בחישוב שכר הדירה.

לפתע השתנה הסכום הנדרש כשכר דירה וחזר והצטמק  לשיעור סביר יותר. בני הזוג נחלצו ממכבש לחצים מאיים שעמד להפוך אותם לחסרי בית.

 

אך לא היה זה המקרה היחיד בטיפולה של עו"ד בן צבי פיזם שהסיר עננה כבדה מעל חייהם של קשישים. בתיק אחר בטיפולה פנו לסיוע מהיר זוג הורים מבוגרים שבנם חולה הנפש מסרב לקבל טיפול.

הבן החולה החל להפעיל טרור פיסי מול הוריו ובודד אותם משאר בני המשפחה. הטרור כלל עונשים החשודים כאלימים בכל אימת שהאב או האם לא צייתו להוראה כמו לפתוח או לא לפתוח את הדלת למי שמבקש לבקר.

המצב חייב התערבות מיידית כולל הגשת בקשה למתן צו הרחקה נגד הבן. צוות יד ריבה הגיע לבית עם פקיד הסעד ובני משפחה נוספים כדי להעריך את המסוכנות בה חיו הקשישים.

היה ברור כי יש לפעול מיד. בית המשפט נענה לבקשה הדחופה וניתן צו הרחקה נגד הבן. זאת היתה תרופה מיידית. לגיבוש פתרון המצב לטווח ארוך נערכו מפגשים עם בני המשפחה לבחינת טיפול אפשרי בבן החולה, מינוי אפוטרופוס לניהול ענייניו – וקבלת צו קבע שיאסור עליו גישה להורים כל עוד לא חל שינוי של ממש במצבו הנפשי.

תודה לעו"ד רבקה בן צבי פיזם – ולצוות העמל להגנה משפטית על זקנים והופך את הציווי והדרת פני זקן – למציאות של מאבק משפטי מתמיד למענם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *