כך נבלם מסע ההשתלטות על רכושה של הקשישה

 

 

הפונה לסיוע: עולה קשישה מרוסיה שאינה דוברת עברית. מתגוררת באזור המרכז, נעזרת בשירותי מטפלת.

המניע לבדיקה: חשד לניצול.

צוות משולב של רבקה בן צבי פיזם, עורכת דין הפועלת בשליחות יד ריבה ועובדת סוציאלית הגיע לבית הקשישה והחל בבדיקת מערך העובדות. התברר כי בנה של הקשישה נפטר לפני מספר חודשים. היא בודדה. אך בחייה הופיע לפתע חברו של הבן שנפטר והבטיח לאם הערירית כי יטפל בה ויסייע לה ככל שיידרש.

מסע "הסיוע" החל והתברר כהשתלטות שיטתית על נכסים: החבר קיבל יפוי כח בנקאי לחשבון הבנק של הקשישה. קיבל לרשותו את הרכב של בנה המנוח. בתוך זמן קצר התברר כי הוא אוחז בכל מקורות ההכנסה כולל קיצבת הזיקנה ורכוש הבן. עתה מצאה העולה את עצמה במצב שלא פיללה לו: היא מקבלת לצרכיה "קיצבה שבועית" על פי שיקולו שלו.

עד כדי כך היתה "הקיצבה השבועית" דלה שהמקרר במטבחה של הקשישה נותר ריק. המצב בבית – פיסית ונפשית – הלך והתדרדר ככל שתיאבון החבר לרכוש נוסף הלך וגבר. לא אחת רכשה המטפלת מצרכים מכספה שלה ובלבד שהקשישה לא תרעב. בינתיים המשיך החבר לעשות ברכוש כבתוך שלו כולל מכירת מכוניתו של הבן. כל הכספים הועברו לשליטתו של "השומר".

היעד הבא להשתלטות על הרכוש היה דירתה של הקשישה. המסר של החבר שאינו חבר היה כי על הקשישה להתכונן לחתימה על מספר מסמכים הקשורים לדירה – לטובתה כמובן. היא נראתה ונשמעה מבוהלת, חוששת להמרות את פיו.

אלא שהתערבות יד ריבה הביאה לכך שמסע ההשתלטות על נכסי הקשישה נבלם. כל משיכות הכספים מן החשבון נבדקו ותועדו. הוצע לקשישה לאחר הסבר והפגת פחדים כי ימונה לה אפוטרופוס מרצון ולו באופן זמני. זאת מאחר וקשה לה להתנהל בעצמה ללא ידיעת השפה והיא זקוקה לסיוע שוטף בניהול נכסיה שישיג מטרה נוספת: לבלום את תיאבונו של החבר להנחת יד על כל רכושה.

הקשישה הביעה את הסכמתה ואת שמחתה שנמצאה לה עתה משענת משפטית ואנושית אמינה.

בקשה דחופה הוגשה על ידי השירות המשפטי של העירייה בתמיכת ובסיוע יד ריבה.

הדיווח של העובדת הסוציאלית: החיוך חזר לפניה של העולה. האיום הוסר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *